1.

a cyclist speeding at 18 km/ h on a level road takes a sharp circular turn of radius 3 cm without reducing the speed , the co- efficient of static friction between the lyres and the road is 0.1 . will the cyclist slip while taking the turn?​

Answer»

:SPEED of cyclist = 18km/h Radius of circular path = 3cm = 0.03mCoefficient of friction = 0.1We have to find whether the cyclist will SLIP or not while taking the TURN★ A vehicle taking a circular turn on a level ROAD. If μ is the coefficient of friction between tyres and road, then the maximum velocity with which the vehicle can SAFELY take a circular turn at radius r is given byVmax = √(μrg)★ Conversion :1 km/h = 5/18 m/s∴ 18 km/h = 18 × 5/18 = 5 m/sBy substituting the given values, we get➝ Vmax = √(μrg)➝ Vmax = √(0.1 × 0.03 × 10)➝ Vmax = √(0.03)➝ Vmax = 0.17 m/sATQ, speed of cyclist is 5 m/s.V > Vmax∴ Cyclist will slip while taking the turn.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions