1.

A cyclist goes around a circular track once every 2 minutes. If the radius of the circular track is 105m, then his speed is …….​

Answer»

:Radius of CIRCULAR path = 105 mTime TAKEN by cyclist to complete a round = 2 minutes2 min = 2 × 60 = 120 sWe have to find SPEED of cyclist★ Speed is defined as the ratio of distance travelled to the time taken.speed = distance/timeIt is a scalar quantity having only magnitude.It can't be NEGATIVE or zero.SI unit : m/sDistance covered by cyclist after completing one round of circular path will be equal to perimeter of circle. (d = 2πr)➝ v = 2πr/t➝ v = 2(3.14)(105)/120➝ v = 659.4/120➝ v = 5.5 m/s∴ speed of cyclist is 5.5 m/s.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions