Saved Bookmarks
| 1. |
A cubical block of wood of 10 cm side floats on a side at the interface between oil and water, with its lower surfacehorizontal and 4 cm below the interface. What is the mass ofthe block? The density of the oil is 0.6 g/cm'. |
|
Answer» 760 G EXPLANATION:Volume of the block = 10 × 10 × 10 = 1000 cm³Volume of block in water = 10 × 10 × 4 = 400 cm³= > Volume of the block in oil = 100 - 400 = 600 cm³Now block WEIGHT : Weight of block = WT. of water displaced + wt. if oil displaced.= > m g = 400 × 1 × g + 600 × 0.6 × 6= > 400 + 360 g= > 760 gTherefore , mass of the block is 760 g . |
|