1.

A convex lens of focal length 25 cm and a concave lens of focal length 10 cm are placed in close contact with each other. Calculate the lens power of this combination.

Answer»

Given 

f1 = 25cm (Focal length of convex lens is positive) 

⇒ f1 = 0.25m (1m = 100cm)

P (in dioptre) = \(\frac{1}{f(in\,meters)}\)

⇒ Power of convex lens,(F=25 cm) P1 = \(\frac{1}{f_1}\)

⇒ P1 = \(\frac{1}{0.25} = \frac{1}{\frac{1}{4}}\)

∴ P1 = 4 D

f2 = -10cm (Focal length of concave lens is negative) 

⇒ f2 = -0.1m (1m = 100cm) 

⇒ Power of the concave lens (F=10 cm), P2 = \(\frac{1}{f_2}\)

⇒ P2 = \(-\frac{1}{0.1}=\frac{1}{\frac{1}{10}}\)

∴ P2 = -10 D. 

Power of combination = P1 + P2.

P = 4D – 10D = -6D. 

Lens power of the combination is -6D. Since it is negative therefore the new lens will behave like concave lens having a focal length of 16.6cm.



Discussion

No Comment Found