1.

A constant force of 5N acting on a particle and displace it from x=-5 cm to x=5 cm then calculate work.​

Answer»

0.5JExplanation:Work DONE = FORCE . displacement = 5. (5-(-5)) = 5× 10 =50 Ncm JouleHope you understand it.......



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions