Saved Bookmarks
| 1. |
A constant force acts on an object of mass 5 kg for a duration of 2 s. It increases the object's velocity from 3 ms-1 to 7 ms. Find the magnitude of the applied force. Now, if the force was applied for a duration of 5 s, what would be the final velocity of the object? |
| Answer» GIVEN,mass=5kgt 1 =2sInitial VELOCITY u=3m/sFinal velocity v=7m/st 2 =5sSo,LET the Force be FLet the ACCELERATION be ASO, a= t(v−u) = 2(7−3) =2m/s 2 So the magnitude of the applied force is 10NAnd the final velocity after 5s is v So,v=u+atv=3+2×5v=13m/sThe final velocity after 5s is 13m/s | |