1.

A cone made completely of metal therefore it is not hallow has a base of radius 14 cm and height of 7 cm we melt it and recast it into sphere what will be the radius of sphere ​

Answer»

1/3πr^2h=4/3πr^3r^h=4r^314×14×7=4r^314×14×7/4=r^37×7×7=r^3343=r^3r=7 CM



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions