1.

A conductor of 5ohm resistance has length 2 m and area of cross section 2 m². If so, find out the resistivity of the material ofthe conductor.​

Answer»

a=2resistivity=5*2 /2=5



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions