1.

A conductor of 512 resistance has length 2 m and area of cross section 2 m². If so, find out the resistivity of the material ofthe conductor.​

Answer»

hml=2mA=2m²R=RHO*l/A512=rho*2/2therefore, rho(RESISTIVITY)=512



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions