1.

A company declares semi-annual dividend of 6%. If Raman has 700 shares ofnominal value 12.50 each, find his annual income.​

Answer»

Step-by-step explanation:

NUMBER of SHARES =700

nominal VALUE =12.50

DIVIDEND % =6%

dividend = 700×12.50×6%

= 525 (ANS)



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions