1.

A coin is places at the bottom of a beaker containing water (refractive index = 4/3) to a depth of 12 cm. By what height the coin appears to be raised when seen from vertically above?

Answer»

Refractive index of the water, μw = 4/3

Real depth at which the coin is places = 12 cm

Shift in the image = ?

Shift = real depth × (1 - 1/μ)

Shift = 12 × (1 - 3/4)

R = 12/4 = 3cm



Discussion

No Comment Found