1.

A car with speed 60 km/hr takes 8 hours to travel some distance. What should be the increase in the speed if the same distance is to be covered in 7.5 hours?

Answer» HEY dear
here is your answer

speed = distance/time

60 = DISTANCE/8

DISTANCE = 480 km

now, if the same CAR cover 480 km in the 7.5 hours than speed of the car should be

speed = 480/7.5

speed = 64 km/hr

hope it HELPS :)


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions