1.

A car travels north at 30 m/s for 10.0 min. it then travels south at 40 m/s for 20 min. what are the total distance the car travels and its displacement?​

Answer»

e = 66 km or 66000 m.Displacement = 51.264 km or 51264 m.Explanation:10 minutes = 10 × 60 = 600 seconds and20 minutes = 20 × 60 = 1200 seconds.Distance TRAVELLED by car in North direction= speed × time = 30 × 600 = 18000 m = 18 km.Distance travelled in South direction= 40 × 1200 = 48000 m = 48 km.Total distance travelled by car = 18 + 48= 66 km or 66000 m.For the CALCULATION of displacement, 18 km and 48 km will be LEGS of a right triangle.Using Pythagoras-Theorem,Displacement = √(18^2 + 48^2 )= √[6^2(9 + 64)]= 6√(73)= 6 × 8.5440= 51.264 km.Hence, displacement of car = 51.264 km (approx)



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions