1.

a car travels in a straight line with velocity of 80 km per hour for 2.5 hour and then velocity of minus 40 km per hour for 1.5 hour the average velocity of the car is

Answer»

AVERAGE velocity = TOTAL DISPLACEMENT / total time taken
Here , total time = (2.5+1.5)hours= 4hours
Displacement in 2.5 hours= v×t= (80×2.5)= 200KM
In 1.5 hours=v×t=-40×1.5=-60km
Total displacement=( 200-60)km=140 km
So, av. Velocity= 140/4= 35kmph



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions