1.

A car travels a distance of 900 m with 30 m/s and next 400 m with 20 m/s along a straight road. The average speed of the car will be A. 26 m/s B. 14 m/s C. 28 m/s D. 42 m/s

Answer»

A) 26 m/sExplanation:Average SPEED  = total distance travelld / total time taken time taken to travel 900 at 30 m/s is time = distance / speed = 900/30 = 30 sectime taken to travel 400 at 20 m/s is time = distance / speed = 400/20 = 20 sechence average speed is = (900+400)/(30+20)=1300/50=26 m/sanswer is option A) 26 m/s



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions