1.

A car travels 364.80km in 6hours.how much distance will it travel in one hour?

Answer» V= d/t = 364.80 /6 × 5/18×6 =1824/ 648
v= 2.81 m/s

The DISTANCE travelled in 1 HOUR will be,
2.81 = D / 3600
D = 10116 METRE
D= 10.116 km


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions