1.

A car starts from rest and moves with an acceleration 5m per second square .find the distance travelled by the body in 5th second is​

Answer»

ANSWER:

u=0

a=5m/s^2

t=5s

s=?

s=ut+1/2at^2

s=0*5+1/2*5*5^2 m

s=5*5*2.5 m

s=62.5 m



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions