1.

A car starts from rest and moves with a uniform acceleration of 0.1 m/s^2 for 120 seconds calculate the final velocity of the car

Answer»

12 m/sExplanation:As per the provided information in the given QUESTION, we have :Initial velocity (u) = 0 m/sAcceleration (a) = 0.1 m/s²Time TAKEN (t) = 120 secondsWe are asked to calculate its velocity at the end i.e, its final velocity.By using the first equation of motion,⇒ V = u + atv denotes final velocityu denotes initial velocitya denotes accelerationt denotes time⇒v = 0 + 0.1(120)⇒v = 0 + 12⇒v = 12 m/s∴ Final velocity of the car is 12 m/s.Learn more!ㅤ



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions