1.

A car starts from rest and move along the x axis with constant acceleration 9m/s^2 for 6 sec .if it then continues with constant velocity, what distance will the car cover in 10sec since it starts from the rest

Answer»

-Acceleration=a=9m/s^2Time=t=10sInitial velocity=u=0m/sDistance=sAccording to 2ND EQUATION of KINEMATICS



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions