Saved Bookmarks
| 1. |
A car starting from rest acquires a velocity of 180 m/s in 0.05 h. find the acceleration |
|
Answer» -☄ initial velocity, u = 0 m/s ☄ final Velocity, v = 180 m/s☄ time, t = 0.05h = 180sTo find :-the accerlation of the carSolution :-Using 1ST equation of MOTION .i.e.,➠ v = u + at➠ 180 = 0 + (a)(180)➠ 180 = 180A ➠ a = 180/180➠ a = 1m/s²thus, the acceleration of the car is 1m/s²#sanvi.... |
|