Saved Bookmarks
| 1. |
A car of mass 1200kg accelerates from rest to a speed of 8m/s in a time of 2sec calculate the forward force acting on the car while is accelerating |
| Answer» EXPLANATION:acceleration=v/t=8/2=4 m/s^2force = ma = 1200* 4=4800 NPLEASE MARK as BRAINLIEST. | |