Saved Bookmarks
| 1. |
A car of mass 1000 kg is moving with a velocity of 18 km/h.What is the momentum of the car? |
|
Answer» Momentum = m×vwhere, m = mass of BODY and, v = velocity of bodyso,momentum of given ques. = 1000 × 18 = 18000 kg-km/hr = 5000 kg-m/sec Mark as Brainliest, it really MOTIVATES! |
|