1.

A car of mass 10 kg moves on a circular track of radius 20m .if cofficient of friction is 0.3,then the maximum velocity with which the car can move is

Answer»

nd : Maximum velocity with which car can MOVE ?• GIVEN : mass of car = 10 kgcofficeint of friction ,μ = 0.3 RADIUS of circular track = 20 m★ The maximum velocity v with which the car can move is when the friction force will provide the necessary centripetal force. Frictional force = μmg Centripetal force For maximum velocity



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions