1.

A car moves at a uniform speed of 75 km per hour.how much distance will it cover in 98 hours ?

Answer»

speed =distance/TIME
speed=75km/hour
time=98 hours
distance=speed X time
=75 x 98
=7,350 km



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions