1.

a car is travelling with a speed of 50-2/5 km per hour how much time will it take to travel the distance of 200 km 100M

Answer»

hey....
Friend....


............Here your solution...........

Speed of car = 50.4 km/h = 14 m/s

Distance = 200,100 m

TIME = ?

Time = distance / speed

Time = 200,100 m/ 14 m/s

time = 3.9702 HRS..


Thankyou

✌✌Prem ARYA



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions