1.

A car is traveling down a highway at a constant speed, described by the equation d=65td = 65 t , where d represents the distance, in miles, that the car travels at this speed in t hours. a) What does the 65 tell us in this situation?b) How many miles does the car travel in 1.5 hours? c)How long does it take the car to travel 26 miles at this speed?

Answer»

Answer:

The 65 tells us the constant speed the car is travelling at.

The car travels 97.5 miles in 1.5 hours

0.4 of an hour to travel 26 miles

Step-by-step explanation:

d is the DISTANCE, we GET  that by multiplying speed and time, we are told t is time, so 65 must be speed

Substitute in 1.5 into the equation as the t, time

d=65t

d=65×1.5

d=97.5

The car takes 0.4 hours to travel 26 miles, substitute in 26 as the d, and isolate t to get the time it takes to travel 26 miles

d=65t

26=65t

26÷65=t

0.4=t



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions