1.

A car initially at rest, picks up a velocity of 72 kmph in 1/4 minutes The distance covered by car is..​

Answer»

72 KMPH = 72×5/18 m/s = 20m/s1/4 minutes = 15 SDISTANCE covered = 20 ×15=300m = 0.3km



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions