1.

A car increases its speed form 50km/hr to 100km/hr in 5sec. Find Acceleration of the car in SI unit. please dont give false answers. ​

Answer» ACCELERATION= 10km/hr=2.7m/sExplanation:SPEED= 50km/hrEnd speed=100km/hrTime=5sacceleration= speed increased/timea=50/5=>10 km/hr=2.7m/s


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions