1.

A car covers a distance of 270 kms with some speed. If the speed isdecreased by 10 km/hr, it will take 54 minutes more to cover the samedistance. Find the original speed of the car.​

Answer»

Answer:

Let the original speed of the car =xkm/hr

∴ Time taken by it to cover 72km=

x

72

hrs

NEW speed of the car = (x+10)km/hr

∴ New time taken by the car to cover 72km=

x+10

72

hrs

As per the given condition, time is REDUCED by 36 minutes

∴

x

72

−

x+10

72

=

60

36

x

2

+x−1200=0

On solving we get, x=−40 or x=30

Since the speed cannot be negative, so x=30km/hr.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions