1.

A car cover 15 km using 1 litre petrol. find the quantity of petrol required to cover 100 km.

Answer»

15 km = 1 LITRE petrol
100 km = 1/15*100
=6.67 litre
quantity of petrol = 6.67 litre



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions