1.

a car accelerates uniformly from 18 km per hour to 13 km per hour in 5 seconds calculate distance covered in 5 seconds

Answer» INITIAL VELOCITY(U)=18km/h=18*5/18=5m/s.
Final velocity(V)=13km/h=13*5/18=3.61m/s.
time(t)=5s.

acceleration=v-u/t.
a=3.61-5/5
a=-0.27m/s2.

s=ut+1/2at2.
s=5*5+1/2*0.27*25.
s=28.275m.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions