1.

A capillary tube of uniform bore is dipped vertically in water, which rises by 7 cm in the tube find the radius of capillary if surface tension rises of water is 70 dyne/cm​

Answer»

in tube, h = 7 cm = 7 × • Surface Tension, T = 70 dyne/cm = 70 × ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀• Radius of capillary tube, r ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀• Density of WATER, p = 1 × g/m³• g = 9.8 m/s²• ANGLE of CONSTANT, = 0⁰━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions