1.

A bus starts from rest and moves down a hill with constant acceleration.The bus travels a distance of 400 m in 10 seconds.If mass of the bus is 5 metric tonne,then what will be its acceleration and force acting on it?​

Answer»

al VELOCITY ,U = 0m/s• Distance,d=400m• Time,t=10sec• MASS,m=5 Metrictonne OR, 5000kg • FORCE ( F) acting on body ━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━ We are asked to find Force. ━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions