Saved Bookmarks
| 1. |
A bus is traveling at 72 km/hr. Brakes are applied and the bus comes to a stop after 10 m. Find theretardation of the brakes. |
|
Answer» Vi=72km/hr=72*1000/3600=20m/sVf=0T=10 m=10*60=600secSolutionVf=Vi+at0=20+a(600)-20=600aa=-20/600a=-0.333 m/s² |
|