Saved Bookmarks
| 1. |
A bus B1, left a town T1 for another town T2 at 6:00 am at 7:30 am. Another bus B2 also left T1 for T2 and the speed of this bus was 5 km/h more than that of B1. At 10:30 pm, on the same day, the buses were 21 km apart. Find the speed of bus B |
|
Answer» Answer: Let Speed of B1 bus is V ; time = 10:30-6:00=9/2 hrs Speed of B2 bus WOULD be V +5 ; time = 10:30-7:30=3hrs Distance between them = 21kms Distance(B1)= Distance(B2)+ 21 (V)*9/2 = (V+5)*3 +21 After SOLVING Speed of A,(V=24); Speed of B (V+5)=29 Step-by-step EXPLANATION: |
|