1.

A bullet moving with a velocity of 800 m/s passes through two plates of widths d, and d2. In passing through each of them, it loses a velocity of 200 m/s. If d, is 7 cm then, if both the plates offer same then continues at constant speed for time t and then decelerates at the rate f/2 to come to rest. If the total distance traversed is 5 s, then, find the ratio d1/d2

Answer»

tion:Given,The initial velocity of the bullet isv i =800ms −1 Velocity of bullet after passing through x 1 V x 1 =800−200=600ms −1 And velocity of bullet after passing through x 2 v x 2 =600−200=400ms −1 Now, work done in passing through x 1 is equals to the LOSS in kinetic energy HENCE,Fx 1 = 21 m((v i ) 2 −(v x 1 ) 2 )............(1)And work done in passing through x 2 is equals to the loss in kinetic energy hence,Fx 2 = 21 m(v x 1 ) 2 −(v x 2 ) 2 ...........(2)Dividing (1) by (2), we get,Fx 2 Fx 1 = 21 m[(v x 1 ) 2 −(v x 2 ) 2 ]21 m[(v i ) 2 −(v x 1 ) 2 ] x 2 x 1 = 21 [(600) 2 −(400) 2 ]21 [(800) 2 −(600) 2 ] x 2 x 1 = 36−1664−36 x 2 x 1 = 2028 = 57 in the same way put given values accordingly to get result 60 thanks = inbox



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions