1.

A boy starts from point P, moves along a straight line, covers a distance of 200 m in 1 minute 40 seconds and comes back to P in 1 minute 40 seconds. Calculate the average speed and average velocity of the boy.​

Answer»

Distance from P to end= 200mTotal distance to and fro=200+200=400mTime taken to and fro = 1min 40 SEC=(60+40)×2=200secExplanation:Average SPEED =Total distance/Total time =400/200=2m/secAverage VELOCITY =Total DISPLACEMENT/Total time=0/200= 0m/sec(here displacement =0 as the final change in POSITION is nil)



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions