Saved Bookmarks
| 1. |
A boy of mass 80 kg is running at 10m/s. Find the work done |
|
Answer» 80 kgVelocity = 10 m/skinetic energy = 1/2 m v^2 = 1/2 (80)(10)^2 = 1/2 (80)(100) =4000 JHence the WOK done by a BOY is 4000 J. |
|