Saved Bookmarks
| 1. |
a boy covers half of a circular track of radius 14m in 10s. find the ratio between average velocity and average speed |
|
Answer» tion: average velocity =displacement / time displacement = 28M time = 10 sec Vav. = 28/ 10 = 2.8m /s distance = Πr. = 22 * 14 /7 = 44m time = 10 sec average SPEED = 44/10 =4.4 m/s RATIO = 2.8 / 4.4= 0.6 |
|