1.

a boy buys an old bicycle for rupees 162 and spend rupees 18 on its repairs before selling the bicycle for rupees 207 find his gain or loss as percent

Answer»

GIVEN,

CP' = Rs. 162

HE SPENDS Rs. 18

SP = Rs. 207

G% OR L% = ?


CP' = Rs. 162

HE SPENDS Rs. 18 ON IT SO, ACTUAL CP IS

CP = 162 + 18

CP = Rs. 180


SP = Rs. 207.


PROFIT = SP - CP

PROFIT = 207 - 180

PROFIT = Rs. 27


P% = (PROFIT/CP)*100

P% = (27/180)*100

P% = 15%



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions