1.

A body travels on a straight line with an initial velocity of 2 m/s . If its uniform acceleration is 1 m/s2 , its velocity at the end of 5 seconds is​

Answer»

7m/sExplanation:u=2m/sa=1m/s²t=5sv=?v=u+at = 2+1×5 = 7m/s



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions