Saved Bookmarks
| 1. |
A body travels 16 meters per 4 secs and then another 16 meters in 2 sec , what is the average seed of the body |
|
Answer» iven by total distance travelled by the moving object divided by total time taken to travel the total distance ( as SPEED = Distance ÷ Time )Now in the above case :-Total Distance Covered = 16 + 16 = 32 mTotal Time Taken to Travel 32m = 4 + 2 = 6 sThus The Average Speed of the Moving Object = 32 ÷ 6 = 5.33 m/sThis is different from the MATHEMATICAL Average of SpeedsSpeed of the object in first case = 16 ÷4 = 4 m / sSpeed of the object in SECOND case = 16 ÷ 2 = 8 m / s .Mathematical Average of Speeds = ( 4 + 8 ) ÷ 2 = 12 / 2 = 6 m / s . |
|