Saved Bookmarks
| 1. |
A body starts with an initial velocity of 10m/s and is moving along a straight line with constant acceleration. When the velocity of the particle is 50m/s the acceleration is reversed in direction. The velocity of the particle when it again reaches the staring point is: |
|
Answer» The VELOCITY of the particle is 70 m/s.Explanation:Given that,Initial velocity u = 10 m/sFinal velocity V = 50 m/sWhen the BODY acceleratedUsing equation of motion....(I)Now,The acceleration is reversedFinal velocity = 0Initial velocity = 50 m/sUsing equation of motion again.....(II)The body starts moving in OPPOSITE direction from that point. after coming to the initial point.The total distance s'' = s+s'Let the velocity of the body is v'Using equation of motion again,Hence, The velocity of the particle is 70 m/s. |
|