1.

A body starts moving from rest and in 10 seconds later it acquires a speed ofd 20m/s. It maintains a constant speed for 5 seconds.Finally the body undergoes uniform retardation to rest in 10 seconds a]DETERMINE THE TOTAL DISTANCE COVERED b]calculate the average speed of the body c]a stone is released from a height h, if the acceleration due to gravity is g, show that the velocity is v==2gh just before hitting the ground

Answer»

a) total DISTANCE covered is 250m b) average speed is 7.1m/s c) for a FREELY FALLING body dropped from a height (h), initial velocity is 0. Therefore, from v^2 = u^2 + 2as u = 0, a = G, s = h V^2 = 2gh v = √2gh



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions