1.

A body obtains a velocity of 10m/sec in 3sec from rest .find its acceleration.​

Answer»

tion:If  the body is experiencing uniform acceleration, there will be no DIFFERENCE between average and INSTANTANEOUS acceleration. We can therefore calculate the body’s acceleration as the CHANGE in velocity over TIME. In this case: Initial velocity = 0 Final velocity = 10 m/s Δv = 10 m/s  t = 3 SECONDS 10 m/s / 3 s



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions