1.

A body is moving with velocity 8m/s and it's acceleration 2m/s square and it reached for time taken is 20sec.how much distance travelled the object.​

Answer» EXPLANATION:Have Given:-VELOCITY of body (v) = 8 m/sacceleration (a) = 2 m/s²Time (t) = 20 sec.From Newton's SECOND LAW of MOTION,


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions