1.

a body has a linear momentum of 5 kg m/s. If the velocity of the body is 200 m/s, find the mass of the body.​

Answer»

We KNOW that

Momentum = Mass*velocity

5 KG m/s = Mass*200m/s

Mass = 5/200

Mass = 1/40 kg = 25 g



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions