1.

a Boat is moving at the rate of 5 km per hour in still water and takes thrice as much as time in going 40 km upstream as in going 40 km downstream find the speed of the stream

Answer»

Let x be time taken for the boat to GO so still water. speed =5x and 40 KM upstream =3(5x)=15x. speed of STREAM =40/15



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions