| 1. |
A block with length of pressure is 1.5m, width is 1m, height is 0.5m and mass is 300kg lays on the table.what is the pressure at the bottom surface of the block ? |
|
Answer» DEPENDSExplanation:Given :-Length = 1.5 mBreadth = 1mHeight = 0.5mMass = 300kgI will be assuming g = 9.8 m/s^2The pressure at the bottom surface of the block depends on how the block is kept.If the Length and breadth sides of the block are in CONTACT with the table,then Area in contact = 1.5 x 1= 1.5 m^2Force = mg = 300 x 9.8= 2940 N Average pressure = Force / Area = 2940 / 1.5= 1960 Pa If the Length and HEIGHT sides are in contact with the table, thenArea in contact = 1.5 x 0.5= 0.75 m^2Force = 2940 N Average pressure = 2940 / 0.75= 3920 Pa If the breadth and height sides are contact with the table,then Area in contact = 1 x 0.5= 0.5 m^2Force = 2940 NAverage pressure = 2940 / 0.5= 5880 N |
|