Saved Bookmarks
| 1. |
A block of mass 2 Kg is placed to an plane inclined at 30 degree to the horizontal . The Coff of friction between block and plane is 0.7 . Calculate the force of friction between block and plane . |
| Answer» 14 N EXPLANATION:u=0.7R = MG= 2×10=20F=uR=0.7×20= 14 N | |